а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обледи

обледат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане блед, изгуби боја; изгуби руменило на лицето.
Англиски: turn pale
Примери:
Тој обледи од бес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК