а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облее

облеат; облеј, облејте; облеав, облеаја; облеал; облеан; (ќе) облеев, (ќе) облееја; (ќе) облеел; облеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5871
1. Полее со многу течност по целата површина; пролее, истури многу течност врз нешто.
Англиски: pour Албански: lag
Примери:
Дождот ја облеа сувата трева.
Го облеа чаршафот со вино.
2. Hаеднаш силно се испоти.
Англиски: sweat Албански: djersitem
Примери:
Го облеа студена пот по грбот.
3. Обземе некакво чувство.
Англиски: seize Албански: kaploj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Радост ја облеа душата на старецот.
Насмевка му го облеа лицето.
4. (се облее) Се полее, се наводени од нешто.
Албански: lagem
Примери:
Девојката се облеа во солзи.
Тој се облеа во крв.
Изведенки
1. облева несв.
(се) облеваат
2. облевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК