а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облека

мн. облеки
Вид збор: Именка, женски род
Сето она што човекот го облекува за да се заштити од надворешните влијанија или заради естетски потреби.
Англиски: clothing Албански: veshje
Употреба: Општество
Примери:
детска облека, долна облека, невестинска облека
цивилна облека, воена облека
Тој не носи стари чевли и облеки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи