а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облепи

облепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28618
1. Покрие, премачка нешто со леплива материја.
Англиски: paste over Албански: lyej, mbuloj, ngjes
Примери:
Тој ја облепи колибата со кал измешана со слама.
Калемот на дрвцето го облепи со восок.
2. Залепи, излепи постери, плакати и сл.
Англиски: paste Албански: ngjes
Примери:
Децата ја облепија собата со постери.
Таа ја облепи кутијата со украсна хартија.
Изведенки
1. облепува несв.
облепуваат
2. облепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК