а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облога

мн. облоги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12261
1. Парче ткаенина (обично натопено со вода или со некаков медицински раствор) што се става на заболено или повредено место од телото.
Англиски: compress Албански: leckë e lagët
Употреба: Медицина
Примери:
Си ставаше студени облоги на главата.
По снагата му редеше облоги со винска киселина.
2. Тоа со што е обложено нешто.
Англиски: padding Албански: mbështjellës
Примери:
Жица со гумена облога.
3. облог
Албански: bast, kaull
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК