а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обмислен

обмислени
Вид збор: Придавка
Ранг: 16465
Што е претходно добро, внимателно разгледан, проучен, анализиран.
Англиски: thought-out
Примери:
Обмислен говор.
Обмислено решение.
Изведенки
1. обмислено прил.
Пример: Таа одговори обмислено.
2. обмисленост ж.