а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обнови

обноват; обновил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5827
1. Врати, доведе во поранешната состојба нешто старо, разурнато.
Англиски: restore Албански: restauroj
Примери:
Селаните го обновија разурнатиот манастир.
Тој ја обнови старата куќа.
Нашата фирма ќе ги обнови улиците во градот.
2. Одново, повторно востанови, претстави, оживее нешто.
Англиски: revive Албански: rigjallëroj
Примери:
Печатницата ја обнови својата издавачка дејност.
Тој ги обнови старите пријателства.
Актерите решија да ја обноват претставата.
3. Повтори, одново преземе, актуализира нешто.
Англиски: repeat Албански: përsërit
Примери:
Владата ќе го обнови судскиот процес.
Претпријатието го обнови конкурсот за директор.
4. (се обнови) Се врати во поранешната состојба.
Англиски: restore Албански: kthehet
Примери:
Здравјето ми се обнови по престојот на село.
5. (се обнови) Се врати повторно во свеста, се сети на нешто.
Англиски: recall Албански: risjell
Примери:
Кога ги видов сликите, ми се обнови сеќавањето за старите другари.
Таму ми се обновија спомените за детството.
Изведенки
1. обновува несв.
(се) обновуваат
2. обновување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК