а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обремени

обременат; обременил; обременет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23987
Оптовари некого со нешто (со грижи, со проблеми, со должности).
Англиски: burden
Примери:
Таа не сакаше никого да обремени со својата тага.
Шефот ме обремени со многу должности.
Изведенки
1. обременува несв.
обременуваат
2. обременување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК