а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објаснив

објаснивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6499
Што може да се објасни.
Англиски: explainable
Примери:
Објаснива постапка.
Изведенки
објаснивост ж.
Особина и состојба на тоа што се објаснува.