а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објективен

објективниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5889
1. Што постои независно од човекот и од неговото сознание.
Англиски: objective Албански: objektiv
Примери:
Објективна реалност.
Објективни услови.
2. Што е непристрастен, праведен, без предрасуди.
Англиски: impartial Албански: objektiv
Примери:
Објективен пристап.
Објективно решение.
Изведенки
објективност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК