а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објект

мн. објекти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1089
1. Нешто (предмет, појава, факт) кон кое е насочено човековото внимание или дејност.
Англиски: object Албански: objekt
Употреба: Филозофија
Примери:
Објект на внимание.
Објект на проучување.
2. Тоа што е изградено.
Англиски: object Албански: ndërtes
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Индустриски објекти.
Градежен објект.
Пловен објект.
3. Збор во реченицата на кој се однесува или преминува глаголското дејство.
Англиски: object Албански: treguesi
Употреба: Граматика
Примери:
Директен објект.
Индиректен објект.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК