а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овде

Вид збор: Прилог
Ранг: 157
1. На ова место.
Англиски: here Албански: këtu
Примери:
Таа беше овде пред малку.
Колку е убаво овде!
Ела овде!
Гледај овде!
Овдека ќе те чекам.
2. Во овој град, во оваа земја, средина.
Англиски: here Албански: në këtë
Примери:
За работа сме дојдени овде.
Јас се родив овде и овде ќе останам.
Изведенки
овдека прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК