а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овековечи

овековечат; овековечил; овековечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9133
1. Направи некој или нешто да биде вечен, не заборави, зачува во траен спомен некого или нешто.
Англиски: eternalize Албански: përjetësoj
Примери:
Преку песната, народот ги овековечил своите јунаци.
Тие застанаа пред фотоапаратот за да го овековечат тој свечен миг.
2. (се овековечи) Стане вечен, се памети вечно.
Англиски: eternalize Албански: përjetësoj
Примери:
Штета што немаше камера, за да се овековечи целата прослава.
Изведенки
1. овековечува несв.
(се) овековечуваат
2. овековечување ср.
глаг. им.