а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овенат

овенатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19524
1. Што е без свежина, без боја.
Англиски: witheret
Примери:
Овенати ружи.
Овената гранка.
2. Што е без сила, без животна радост.
Англиски: dried
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овената мома.
Изведенки
овенатост ж.