а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овене

овенат; овени, овенете; овенав, овенаа; овенал; овенат; (ќе) овенев, (ќе) овенеа; (ќе) овенел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15183
1. За растение - изгуби свежина, боја, почне да се суши.
Англиски: wither Албански: vyshket
Примери:
Овенаа цвеќињата во вазната.
Тревата овена.
2. За човек - изгуби сила, бодрост, животна радост.
Англиски: wither Албански: vyshket, thahet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Младоста ми овена.
Таа овена откако мажот и замина на туѓина.
Изведенки
1. овенува несв.
овенуваат
2. овенување ср.
глаг. им.