а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овесен

овесниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40014
Што се однесува на овес.
Англиски: oats
Примери:
овесна слама, овесна каша
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК