а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овес

(едн.) овесот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14278
Вид едногодишно житно растение и неговиот зрнест плод кој се употребува обично за исхрана на коњите;
Латински: Avena sativa Англиски: oats Албански: tërshërë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Вреќа со овес.
Зрна од овес.