а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оветвен

оветвениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33221
Што е ветов, стар, износен.
Примери:
Оветвена кошула.
Изведенки
оветвеност ж.