а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овие

Вид збор: Заменка
Ранг: 562
Показна заменка во множина што се однесува на трите рода.
Англиски: those Албански: këto, këta
Примери:
овие луѓе, овие планини
овие деца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК