а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овистини

(се) овистинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане вистина, се оствари, се исполни нешто.
Англиски: realize
Примери:
Неговите мисли се овистинија.
Се овистини идејата за изградба на нов хотел.
Изведенки
1. овистинува несв.
(се) овистинуваат
2. овистинување ср.
глаг. им.