а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овистини

(се) овистинат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане вистина, се оствари, се исполни нешто.
Англиски: realize
Примери:
Неговите мисли се овистинија.
Се овистини идејата за изградба на нов хотел.
Изведенки
1. овистинува несв.
(се) овистинуваат
2. овистинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК