а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овлажи

овлажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44852
1. Направи нешто да стане влажно, навлажни.
Англиски: moisten Албански: lag
Примери:
Дождот го овлажи сеното.
Солзите ми ги овлажија образите.
2. (се овлажи) Стане влажно, прими влага.
Англиски: moisten Албански: laget, njomet
Примери:
Земјата се овлажи од дождот што заврна.
Очите ми се овлажија.
Изведенки
1. овлажува несв.
(се) овлажуваат
2. овлажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК