а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овласти

овластат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24083
Даде некому полномоштво, даде некому дозвола, можност да застапува некого.
Англиски: authorize
Примери:
Ме овластија да раководам со фирмата до изборот на нов директор.
Него го овластија за претседавач на оваа седница.
Изведенки
овластува несв.
овластуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК