а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овласти

овластат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24247
Даде некому полномоштво, даде некому дозвола, можност да застапува некого.
Англиски: authorize
Примери:
Ме овластија да раководам со фирмата до изборот на нов директор.
Него го овластија за претседавач на оваа седница.
Изведенки
овластува несв.
овластуваат