а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овластување

мн. овластувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6050
1. (глаг. им.) овласти
Англиски: authorization Албански: autorizim
2. Писмена потврда, документ со кој на некого се пренесува правото во името на некого да извршува некоја работа; полномоштво.
Англиски: authorization Албански: autorizim
Употреба: Административен термин
Примери:
писмено овластување
вонредни овластувања