а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овнешки

Види и: овен (м.)
овнешки
Вид збор: Придавка
Ранг: 47716
Што се однесува на овен, што е од овен.
Албански: dashi
Употреба: Гастрономија
Примери:
овнешка кожа, овнешко месо
Изведенки
овнешко ср.
Пример: Од кујната се ширеше мирис на овнешко.