а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овоплоти

овоплотат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29350
воплоти, олицетвори
Англиски: embody
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. овоплотува несв.
овоплотуваат
2. овоплотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК