а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ограби

ограбат; ограбил; ограбен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9818
Насилно одземе нешто, украде, опљачка.
Англиски: rob
Употреба: Правда
Примери:
Некој ја ограбил куќата на соседите.
Крадците ја ограбија државната банка.
Изведенки
1. ограбува несв.
ограбуваат
2. ограбување ср.
мн. ограбувања
глаг. им.
Пример: Да се преземат мерки против ограбувањата што се вршат по селата.