а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

огрубне

огрубнат; огрубни, огрубнете; огрубнав, огрубнаа; огрубнал; огрубнат; (ќе) огрубнев, (ќе) огрубнеа; (ќе) огрубнел
Вид збор: Глагол, свршен
огруби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК