а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одавде

Вид збор: Предлог
Ранг: 22582
Со пространствено значење - положба од поблиската страна на предметот во однос на говорното лице, од онаа страна.
Примери:
Патот ќе се гради одавде река.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК