а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбивен

одбивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23555
1. Што одбива од себе со однесувањето, со постапките итн.
Англиски: repulsive
Примери:
Oдбивен човек.
Одбивен поглед.
2. Што е резултат на одбивање.
Англиски: reflected
Примери:
Одбивна светлина.
Одбивни зраци.
Изведенки
1. одбивно прил.
Пример: Одбивно заниша со главата.
2. одбивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК