а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одбира

одбираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4493
1. одбере
Англиски: choose Албански: zgjedh
2. сфаќа, разбира
Англиски: understand Албански: kupton
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ништо не одбирам што зборуваат.
3. (се одбира) Знае, се разбира од нешто.
Англиски: understand Албански: kuptoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се одбирам во новава техника.
Изведенки
одбирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК