а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одговорен

одговорни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2183
1. Што има, што носи одговорност за извршувањето на нешто.
Англиски: responsible
Примери:
Тој е главен и одговорен уредник на весникот.
Јас сум одговорен за редот овде.
Одговорни работници.
2. Што се однесува на одговорност.
Англиски: important
Примери:
Одговорна задача.
Одговорна работа.
Изведенки
одговорно прил.
Пример: Се однесува одговорно кон работата.