а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одголи

одголат
Вид збор: Глагол, свршен
Симне облека, открие дел од телото.
Англиски: undress
Примери:
Ја одголи едната нога за да го покаже чевелот.
Пациентот го одголи грбот.
Изведенки
1. одголува несв.
одголуваат
2. одголување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК