а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлага

одлагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9329
Помести временски за подоцна.
Англиски: postpone
Примери:
Го одлагаше испитот неколкупати.
Тие го одлагаа соочувањето со своите противници.
Изведенки
одлагање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК