а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлее

одлеат; одлеј, одлејте; одлеав, одлеаја; одлеал; одлеан; (ќе) одлеев, (ќе) одлееја; (ќе) одлеел; одлеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51286
1. Со леење отстрани дел од течност што се наоѓа во некаков сад.
Англиски: pour off Албански: derdhet
Примери:
Одлеа малку од бокалот за да не го истури по пат.
2. Истури растопен метал во калап.
Англиски: cast Албански: derdh
Примери:
Ја одлеа скулптурата во бронза.
Изведенки
одлевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК