а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлепи

одлепат; одлепил;одлепен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5769
1. Одвои нешто залепено, раздели нешто споено.
Англиски: detach Албански: shkëput, shqit
Примери:
Одлепи го фластерот, побрзо ќе ти зарасне плускавецот.
Дедото ги одлепи усните и тивко прозбори.
2. (се одлепи) Се одвои нешто што е залепено, се раздели нешто споено.
Англиски: detach Албански: shkëput, shqit
Примери:
Завојот лесно се одлепи.
Двајцата друари се одлепија од групата.
Изведенки
1. одлепува несв.
(се) одлепуваат
2. одлепување ср.
глаг. им.