а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлета

одлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3822
1. Замине со летање, се оддалечи.
Англиски: fly away Албански: fluturoj
Примери:
Одеднаш гулабот се исплаши и одлета.
Два галеба одлетаа во ист правец на синиот хоризонт.
2. Отпатува, напушти место со авион и сл.
Англиски: depart Албански: fluturoj, largohem
Употреба: Транспорт
Примери:
Тој со семејството вчера одлета за Канада.
3. За време - брзо помине.
Англиски: fly away Албански: fluturoj, ik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Младите години одлетаа.
Изведенки
1. одлетува несв.
одлетуваат
2. одлетување ср.
глаг. им.