а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одливка

мн. одливки
Вид збор: Именка, женски род
Фигура, предмет добиен со постапка на леење метал во калап.
Англиски: cast
Примери:
Бронзена одливка.
Одливка во вид на цвет.