а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлив

мн. одливи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23372
1. Периодично повлекување на нивото на водата на морски брег.
Англиски: low tide Албански: zbaticë
Употреба: Географија
Примери:
Опасно е да се плива за време на одливот.
2. одлевање, истекување
Англиски: hemorrhage Албански: çrredhje
Употреба: Медицина
Примери:
Тој имаше одлив во главата, но полека закрепнува.
3. Предмет направен со леење метал во калап.
Англиски: casting Албански: derdhje
Примери:
одлив од месинг
4. намалување, опаѓање
Англиски: drain Албански: shterje
Употреба: Преносно значење
Примери:
одлив на кадри
одлив на средства
одлив на мозоци