а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлиен

одлиени
Вид збор: Придавка
Ранг: 50707
(глаг. прид.) одлие
Примери:
Ако сосот е премногу густ, може повторно да се додаде одлиената вода од шолјата.