а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлика

мн. одлики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5795
Тоа со што се одликува или според кое се изделува некој или нешто; карактеристично обележје, суштествена особина или својство.
Англиски: characteristic
Примери:
Трпеливоста е негова најголема одлика.
битна одлика
Одлики на македонскиот литературен јазик.