а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одликува

одликуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7725
1. Даде некому признание, награда.
Англиски: honour Албански: dekoroj
Примери:
Овој наш писател го одликуваа со највисокото државно признание.
2. Изделува, одбележува, разликува од другите.
Англиски: characterize Албански: veçoj, karakterizoj
Примери:
Стилот на овој автор го одликува едноставност и конкретност.
3. (се одликува) Се изделува, се разликува, се истакнува со нешто.
Англиски: distinguish Албански: dalloj, veçoj
Примери:
Тој се одликуваше со високи морални квалитети.
Таа старица се одликуваше со неверојатна трпеливост.