а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одломка

мн. одломки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13299
1. Скршено, откинато парче.
Англиски: fraction Албански: copëz, pjesë
Примери:
Водата исфрли одломка од весло.
2. За уметничко дело (музичко, литературно) - изделен дел од целина.
Англиски: piece Албански: piesë, fragment
Примери:
Одломка од романот.
Одломки од театарската премиера.
Артисти читаа одломки од песни на лауреатот.