а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлоши

(се) одлошат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да е лош.
Примери:
На стари години човекот се смени, се одлоши.
Изведенки
1. одлошува несв.
(се) одлошуваат
2. одлошување ср.
глаг. им.