а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлука

мн. одлуки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 645
1. Краен резултат, заклучок од нешто (договор, средба) со кој се решава некое прашање и се преземаат некои активности.
Англиски: decision Албански: vendim
Примери:
тешка одлука
Не се поколеба во одлуката.
2. административно решение
Англиски: decree
Употреба: Административен термин
Примери:
судска одлука
одлука за унапредување