а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмара

(се) одмараат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11113
(се) одмора
Англиски: rest Албански: pushoj
Изведенки
одмарање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК