а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмерен

одмерениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9797
1. Рамномерен по ритам и сл.
Англиски: balanced
Примери:
Одмерен чекор.
Одмерен тон.
2. Што е воздржан, умерен во она што го прави.
Англиски: restrained
Примери:
Одмерен човек.
Одмерен во радоста.
Изведенки
одмереност ж.