а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одмор

мн. одмори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1365
1. Прекинување на работата заради починка.
Англиски: pause Албански: pushim
Примери:
Време е за одмор.
Училишното ѕвонче го означи големиот одмор.
2. Привремено ослободување од работа заради обновување на силите.
Англиски: vacation Албански: pushime
Примери:
Годишен одмор.
Летен одмор.
Беа на одмор на море.
Изведенки
одморски прид.
одморскиот
Пример: одморска возбуда