а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одненадеж

Вид збор: Прилог
Ранг: 3093
Без претходна најава, неочекувано.
Англиски: suddenly
Примери:
Детето и пријде на бабата и одненадеж ја бакна.
Зборуваше полека и одненадеж заплака.
Одненадеж заѕвони телефонот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК