а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одолговлечи

одолговлечат; одолговлече
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40462
одолжи
Англиски: drag
Изведенки
1. одолговлекува несв.
одолговлекуваат
2. одолговлекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК